[Následující období - aktuální]

Komentované události - 2005/1.Q


13.3.2005 - Otcovská návštěva dcerky Afrodite
    Tak se nám konečně podařilo využít pozvání k návštěvě Ivyho dcerky z 2. otcovství - Afrodite Franc Adelaide. Sotva jsme přijeli na místo a vylezli z auta, kráčel proti nám z louky mladý muž s černým hovíkem - jen tak, na zcela nečekaném místě taková koncentrace hovawartů. Po krátkém setkání jsme se dozvěděli, že jsme měli čest (jestli jsme dobře porozuměli) s Baxterem Queen Elsa. Sotva tento hovík odešel, vyřítily se z branky plavá matka Anabela s černou dcerou Afroditou a všichni se velmi bouřlivě přivítali.
    Vyrazili jsme na plánovanou vycházku do přírody. Kolem byl sníh, ale z nebe padala spíše voda, která pejskům rozhodně nevadila. Byli neustále v klubku, honili se a malá dorostenka (8 měsíců) si dávala zvlášť záležet, aby ji nikdo nepřehlédl. Temperament, mrštnost a rychlost jí umožňovaly provokativní akce, kterých si vyloženě užívala. Její otec Ivy se ji snažil chvílemi vehementně dohonit a dát ji trochu výchovných "ponaučení", ale příliš úspěšný nebyl. Kromě toho má pro fenky slabost a většinou si od nich nechá všechno líbit. Matka s dcerou tvoří sehraný tandem, což předvedli při krásném "tanci" s "malým klacíčkem" - viz foto. Když chtěl ale klacek Ivy, bylo zle - Anabela si ho nekompromisně hájila. Vypadá to, že Anabela vše bere s nadhledem, ale pakliže jde o klacek, je neoblomná - jediný, kdo smí kousat do "jejího" klacku, je odvážná dcera Afrodite. Jinak byla paráda vidět pohromadě 3 krásné hovíky, jak si své společenství užívají.
    Afrodite nás také zajímala z hlediska genetiky - konkrétně sytosti hnědé barvy oka. Byli jsme zvědavi, jestli jí Ivy "předal" či nikoli světlejší odstín hnědého oka. Z vlastní zkušenosti víme, že pro hovíky s celočerným kožichem představuje světlejší oko na výstavách krásy určitý handicap. No, ale není co řešit - Ivyho dcera má krásně tmavé oko. Takže i u druhého vrhu po našem psovi se ukázalo, že Ivy není nositelem světlejšího zbarvení oka. Opět se tím potvrdila informace z odborné literatury (Dostál, Novák), že tmavě hnědá barva oka je dominantní nad světlou.
    Co se týká předávání genů, jsou majitelé Afrodity přesvědčeni, že Ivy předal své dceři geníky "schopnosti otevírat dveře klikou". Vědí totiž o této schopnosti u našeho Ivyho, jejich Anabela to nikdy neuměla a dosud se to nenaučila, ale dorostenka Afrodite si už suverénně dveře otevírá - ale to se na výstavách nehodnotí. Když už jsme u té dědičnosti - kontrolní otázka: kdo je na obrázku?   zpět


23.2.2005 - Další sněhová kalamita - Ivymu pokračují "školní" prázdniny
    Pravidelně ve středu, tj. i dnes, si má Ivy cvičit své dovednosti na cvičáku. No ale nikam nejedeme, nedaří se nám dostat s Ivynem na cvičák - od Nového roku se nám to podařilo celkem jen 4x. Zase se proti nám spikla příroda a my jsme "nepojízdní". Co se stalo? Včera nám zase napadaly na zahradu vločky kalamitky (sněžilo 20 hodin v kuse a u nás napadlo asi 25 cm sněhu). Nejde o to, že by nás překvapilo, že je v zimě zima a že sněží, ale zatím máme hrozně komplikovaný příjezd do garáže vedoucí přes zahradu a do kopečka, takže z garáže sice vyjedeme, ale vrátit se do ní nazpět je hrozně náročné (silně to klouže). Protože nemůžeme či nechceme solit, chtělo by to buď řetězy nebo perfektně odházet a upravit příjezdovou cestu, což představuje v jednodušším případě jednohodinovou rozcvičku. Nějak se nám do toho ale nechce.
    Na cvičák bychom mohli jet hromadnou dopravou, což jsme dříve dělali, ale v současnosti nás to neláká, protože vynaložené úsilí podle nás neodpovídá přínosu takové výpravy. Prvním problémem je to, že v autobuse je na podlaze rozčvachtaná prosolená břečka, takže se psovi, vedle rozežraných tlapek, ještě pěkně "nasákne" do kožichu sůl, což mu ani v prvním ani v druhém případě moc neprospívá. Přesto jsme to dříve kvůli výcviku překousli. Druhým velkým problémem je, že v pražské hromadné dopravě už téměř výhradně jezdí komfortnější autobusy, které mají sice více míst k sezení, ale minimum místa na stání, bez plošinky, takže psa není kam "zastrčit". Myslíme si, že pražská  hromadná doprava usilovně pracuje na tom, aby v autobusech velcí psi nejezdili. Když jedeme k večeru na cvičák, tak se vrací lidi z práce, jsou nervózní a přítomný pes "překáží", což je dovede někdy slušně rozčílit. Navíc v nacpaném autobusu reálně hrozí, že při prudkém zabrzdění či prudké zatáčce na psa někdo šlápne či spadne a ten může přijít snadno k úrazu.
    Doufejme, že se už počasí brzy umoudří a že se zase vrhneme do výcviku. Zatím chodíme Ivyna v podstatě jen venčit a na krátké výlety. Nějaké cviky poslušnosti lze opakovat, ale procvičování překážek, obrany a i stop je v podstatě nemožné. Často máme pocit, že už i Ivyho současná situace "nudí" a že už by rád pracoval. Z přemíry nevybouřené energie mívá záchvaty "rapla", vyvádí jak hříbě, mívá "roupajzlíky", ... - je to na něj, na hovawarta, nádherný pohled. Ale na druhou stranu už potřebuje pořádně do těla.  zpět


13.2.2005 - MVP Brno - třída mladých - aneb příjemné překvapení
    Dovolujeme si vám představit soutěžící ve třídě mladých z chovatelské stanice Miadel Sun, vrhu "A", který spolu "vytvořili" Barborka Adamův hrádek a náš Ivy. Výstavy se zúčastnili 1 slečna Aireen a 3 kluci Aris, Arko a Andy a vůbec si nevedli špatně. V poměrně velké konkurenci získala Aireen ocenění  "V1, CAJC". Bratři museli podstoupit souboj v ještě větší konkurenci nejen se soupeři, ale i mezi sebou navzájem a dopadlo to takto: Aris "V1, CAJC", Arko "V2" a Andy "V". Výsledky výstavy lze nalézt na stránkách našeho Hovawart klubu. Máme z toho samozřejmě radost, ale je nám jasné, že na příští výstavě to už může být zase úplně jinak.  zpět


1.2.2005 - 1. výročí provozu webové databáze Hovawartů HWdB
    Dnes uplynul přesně rok, co jsme uvedli na našem web-sídle do provozu on-line databázi hovawartů. Co nás k tomu vedlo, jsme už na našich www-stránkách vysvětlovali několikrát, takže tím už nebudeme obtěžovat. V databázi byly zpočátku všechny údaje přístupné anonymně bez omezení, což postupně začalo lákat pár nenechavců, kteří se toho pokoušeli zneužít. Vše vyvrcholilo poslední týden v květnu 2004, takže jsme se rozhodli databázi na několik týdnů znepřístupnit a zdokonalit její ochranu před nežádoucími útoky. Už 22.6.2004 byla zase databáze uvedena do provozu, tentokráte však s jinak řešeným přístupem k údajům v databázi - tzv. registrovaným návštěvníkům jsou k dispozici neomezené údaje a veškeré funkce, kdežto návštěvníkům anonymním jsou k dispozici omezené údaje a funkce. Od té doby běží databáze bez přerušení až do dneška. Ještě jednu nepříjemnou záležitost bylo nutno vyřešit - a to výpadky provozovatele free-hostingu, které způsobovaly nepřístupnost databáze. Databáze byla za provozu převedena na placený web-hosting, aby se v budoucnu výpadky vyskytovaly minimálně. Dosavadní čerstvé zkušenosti s novým web-hostingem jsou zatím pozitivní bez vážnějších výhrad. A jaké jsou naše roční zkušenosti z provozování databáze?
    V současné době je do databáze zaregistrováno přes 100 uživatelů, o poznání větší počet uživatelů přistupuje do databáze anonymně. Do databáze je zaregistrováno a přistupuje do ní i několik "celebrit" hovawartí komunity. Také máme několik návštěvníků ze zahraničí, když nepočítáme Slovensko. Konkrétní jména registrovaných uživatelů zásadně nesdělujeme - důsledně dodržujeme pravidlo, že údaje, které jsme v souvislosti s registrací obdrželi, nikomu nepředáváme, ani vedení Hovawart klubu, ani kamarádům. Tyto údaje ani nejsou v databázi na webu, takže nehrozí jejich "krádež" a zneužití.
    Co se týká užitečnosti databáze HWdB a jejího přínosu majitelům či přátelům hovawartů, tak se nám dostává veskrze pozitivního ohlasu, což nám dodává síly k jejímu dalšímu doplňování a provozování (a že je to někdy náročné). Bohužel, zatím se nám nepodařilo kvůli nedostatku času uskutečnit některé nápady, které by databázi udělaly ještě zajímavější - např. cizojazyčné verze, různé statistické přehledy, ... . Od uživatelů databáze přivítáme samozřejmě i další náměty k jejímu vylepšení.
    Co nás nejvíce mrzí je, že databáze zatím nezískala více dobrovolných přispěvatelů. Ono samotné vkládání údajů a zajišťování provozu databáze je samo o sobě časově dosti náročné. Když navíc ještě musíme pátrat po výsledcích, pohybujeme se na hranici časové zvladatelnosti. Proto tímto děkujeme všem, kteří obětovali něco ze svého volného času a pomohli nám tím, že nám zaslali např. údaje z rodokmenu, barvu srsti, datum vrhu, .... či výsledky nějaké akce či jiné údaje. Nebo nám zapůjčili originální písemnosti o hovawartech (Zpravodaje, Katalogy výstav, svodů a bonitací, ...). Je fajn, že jsou lidé, kteří umí nejen brát, ale i dávat.
    Přivítali bychom, kdyby se řady dobrovolných přispěvatelů rozšířili - vždyť databáze má sloužit hovawartí obci. Ideální je samozřejmě, když údaje obdržíme e-mailem v elektronické textové formě (např. .doc, .xls, .txt), takže je lze vkládat do databáze relativně jednoduše a rychle. Dobrá je také elektronická grafická forma e-mailem, tj. když se výsledky naskenují na skeneru - i když tady už je zpracování dat časově náročnější. Od toho, kdo takové možnosti nemá, přivítáme i normální oxeroxované údaje zaslané poštou. Když nepotřebujete jakékoli originální písemnosti o hovawartech (Zpravodaje, Katalogy výstav, svodů a bonitací), můžete je také zaslat na naši adresu poštou.
    Doufáme, že budeme schopni databázi provozovat i v budoucnosti, že to časově zvládneme, a že databáze bude dál dobře sloužit majitelům a přátelům hovawartů.  zpět


5.1.2005 - Náš kynologický Nový rok 2005
    Dostali jsme řadu "psích" PF-ek (také jsme jich řadu rozeslali), což nás potěšilo. S Ivynem (naším psem) jsme strávili půlnoc příchodu Nového roku na zahradě, což za neuvěřitelného rachotu a vizuálních efektů v pražském prostředí statečně nesl (doufejme, že nezískal reakci na střelbu).
    3.1. a 4.1. byl Ivy duchem mimo, protože jím cloumaly přírodní instinkty. Sousedových fenka Bára neurčitelného plemene ho natolik okouzlila svou lákavou vůní, že strávil roztouženě a marně hodiny a hodiny před plotem k sousedům a nebyla s ním absolutně žádná řeč. Dokonce i jídlo odbýval, aby už zase mohl "wartovat" u plotu. Jak jsme se od sousedů dozvěděli, tak jejich fence už doznívá hárání a tak ji už začali pouštět na zahradu.
    Ve středu 5.1.2005 se konalo první setkání na našem cvičáku v roce 2005 a Mirkovi se tam s naším roztouženým Romeem vůbec nechtělo, protože očekával téměř jistě, že Ivy bude duchem mimo a poslušnost nebude v jeho žebříčku hodnot rozhodně na prvním místě. Nakonec jsme na cvičák jeli a dopadlo to nad očekávání dobře. Ivy byl po dlouhém vánočním "nicnedělání" (i když jsme přece jen tu a tam nějaký ten cvik udělali) bujarý a zvládl za umělého osvětlení slušně poslušnost i obrany. Dokonce poprvé v životě oběhl v jednom kuse a rychle 4 makety při cviku "průzkum terénu" (revíry). Příjemné bylo i to, že jsme si - psovodi - našli čas na chvilku posezení v klubovně a vzájemně si popřáli úspěšný rok 2005, včetně symbolického přípitku s předsedou naší organizace. Doufejme, že to bylo dobré vykročení do nové kynologické sezóny.   zpět


[Předchozí období 2004/4.Q]